Betegségek:
Bőr -és szőr
A bőr jelzi legelőször, ha valami nem úgy működik, mint ahogyan kellene: a legtöbb esetben hűen tükrözi a külső, a belső és a pszichés állapotot is. Például a boldogtalanság is vezethet vakarózáshoz vagy szőrhulláshoz, ezért az ilyen problémáknál nemcsak a szervi tüneteket kell figyelembe vennünk. A szőrhullás oka nemcsak gombás fertőzés lehet, hanem előfordulhat allergiás reakció, hormonális zavar vagy éppen egyoldalú táplálkozás is.
Fül
A különféle hallójárat-gyulladások a közép- és belső fülre is ráterjedhetnek, így a hallást és az egyensúlyérzéket is fenyegetik. A fül tisztítását, ha szükséges, kéthetente végezzük. A különböző fülbetegségeknél ugyanúgy viselkedik az állat: rázza a fejét, fülét erősen vakarja, vizenyős, véres, gennyes váladékozást észlelhetünk. Fájdalmat okozhat a fülbe szúródott toklász is, amelynek eltávolítását - ugyanúgy, mint a többi fülbetegség kezelését is - állatorvosra kell bízni.
Szem
A macskáknak van harmadik szemhéjuk is, amely elsősorban védelmi funkciót lát el: védi a szemgolyót, és nedvesen tartja a szaruhártyát. Vannak örökletes szembetegségek is, ilyen például a sziámi cicák kancsalsága. A különböző szerzett szembetegségek - kötőhártya-gyulladás vagy valamilyen vírusbetegség - akár maradandó látáskárosodáshoz vagy vaksághoz is vezethetnek. Ezek a betegségek szakszerű orvosi ellátást igényelnek. Idősebb cicáknál ugyanúgy romolhat a kor előrehaladtával a látás, mint az embernél a szemlencse opálossá válása (szürke hályog) és a szem fényre érzékeny részének (ideghártya) sorvadása miatt. Ilyenkor hagyjuk az állatot jól megszokott környezetében, ahol megfelelően tud tájékozódni.
Száj és fogak
A macska érdes nyelve fontos a szőrzet gondozása miatt, ezzel fésüli a bundáját, szedi ki a kihullott szőrszálakat. Fájdalmas szájüregbeli betegségnél jóval kevesebbet gondozza magát, és ezért a szőre is ápolatlan, borzolt lesz. A macska fogazatának hátránya, hogy elhelyezkedéséből adódóan a szilárd ételmaradék megreked a fogak között, lerakódik, így ez fogínygyulladáshoz, fogtőgyulladáshoz, ínysorvadáshoz, fogkövesedéshez, súlyosabb esetben a fog kilazulásához vezethet. A cica szájában sokféle baktérium megtalálható, ezek harapásnál gyulladást okozhatnak, amit orvossal kell kezeltetni. Tévedés azt hinni, hogy a macska a nyalásával, nyálával gyógyít. A nyalás kifejezetten hátrányos lehet műtétek után, ha a gyógyuló sebet felsérti, és a szájbeli kórokozókat a sebbe masszírozza. Természetesen egy elgennyesedett seb mielőbbi tisztulásához jótékony hatású ez a művelet.
Fog- és szájbetegségek tünetei: a macska nyála feltűnően folyik, nem eszik, a nyál vérrel keveredik, elszíneződik a szőr a pofa körül, fekély képződik a szájban, garatban, erős szájszagot érzünk (ilyenkor valami belső szerv megbetegedésére is gondolhatunk). Szállításkor vagy izgalmi állapotban, esetleg valamilyen gyógyszer beadásakor is gyakran nyálzanak a macskák. Viszont ha a cica simogatás közben nyáladzik erősebben (ami viszont víztiszta), ez csak annyit jelent, hogy jól érzi magát.
Légzőrendszer
Az egészséges cica percenként 20-40 lélegzetet vesz, egyaránt folytat hasi és mellkasi légzést. Ha csak a hasa mozdul levegővételkor, akkor mellkasi betegségre (tüdő- és mellhártyagyulladásra, törött bordára) gondolhatunk. Ha viszont csak mellkasi légzés van, akkor hashártya-, rekeszizom- vagy májgyulladást tételezhetünk fel.
A légzőszervi betegségek hasonló lefolyásúak, mint az embernél. Orrdugulással kezdődnek, aztán a cica tüsszög, megindul a nyálkaképződés, egyre nehezebben veszi a levegőt. Ilyenkor hasznos lehet egy orrcsepegtető. Nedves vattával tisztítsuk ki az orrot, és kenjük be kenőccsel. Ha elgennyesedik az orrváladék, akkor komolyabb a probléma, előfordulhat a torokgyulladás, a légcső- és hörghurut vagy akár a tüdőgyulladás is. A beteg általános állapota romlik, szőre tompa fényűvé válik, nem eszik, esetleg magas láz alakul ki, ami már feltétlenül állatorvosi segítséget igényel. Ha csak az egyik orrlyuk van eldugulva, akkor polipra, daganatra vagy idegen testre gondolhatunk.
Fontos, hogy a beteg állat ne menjen ki a hidegbe. Ha mellkasi sérülést észlelünk, akkor haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz, valószínűleg operációra van szükség. Nagyon súlyos sérülésnek számít a légcső és tüdő sérülése.
Szív
Ha kezünket a macska mellkasának bal oldalára tesszük, érezhetjük szívének dobogását. A normál szívritmus 120-140/perc. Vannak örökletes szívbetegségek is, ilyenkor a szívben súlyos rendellenességek miatt nem megfelelő a vér keringése. Amelyik állat súlyos szívhibával születik, az általában korán elpusztul, a kevésbé súlyos esetek pedig gyógyszerekkel karbantarthatók.
A szívbeteg macska nem annyira fürge és játékos, mint egészséges társai, és sajnos a várható életkora is rövidebb. A szívizom- és szívkamragyulladások nagyon fájdalmasak, apátiával, lázzal járnak. Jellemző az étvágytalanság, a levertség, a láz, a köhögés, a hasvízkór, a vizenyős tüdő, az átmeneti eszméletvesztés. Ez a betegség kifejezetten állatorvosi segítségre van szükség. Gyakori tünet a vérkeringés elégtelensége, ennek jelei a porcelánfehér, esetleg kékeslila nyálkahártya, az általános gyengeség, a szapora pulzus. Szerzett szívbetegséget - a szívüregek kitágulását - egy aminosav (a taurin) hiánya okozhatja. Szerencsére a jelenleg kapható tápokat kiegészítik ezzel az aminosavval, így már gyakorlatilag nem is fordul elő ez a betegség.
Szívbetegségeknél akut vészhelyzetet okoz a trombózis (egy vérrög elzárja az egyik fő eret), ami halálhoz vezethet, ezért azonnali orvosi segítségre van szükség. Ha a hátsó lábak a kelleténél nehezebben mozognak, a talpak hidegek, a pulzus nem mérhető, vigyük állatorvoshoz a beteget, különben az állat elpusztulhat.
Csontváz- és izomrendszer
Csontvázrendszer betegségei: kölyökkori kalciumhiány és vitaminhiány, amely csontdeformálódást eredményez. Görbe lesz a kismacska lába, szűk a medencéje, deformált a koponyája, púpos és hajlott a hátgerince. Csontrendellenességet okozhat még a túlnyomórészt májat evő macskáknál a nyers májban nagy mennyiségben megtalálható A-vitamin túlzott felvétele. Ilyenkor csontmegvastagodások, összenövések alakulnak ki, és a macska mozgása az évek elteltével egyre fájdalmasabb és kötöttebb lesz.
Kölyökkori csontlágyulás (angolkór)
Kiváltója a kalciumhiányos étrend, ami elsősorban az egyoldalú táplálékon felnevelt (sok fehérje - például színhús, párizsi, májkrém - és kevés kalcium) kiscicáknál fordul elő. A macska lemarad a fejlődésben, mellső lábai meggörbülnek, esetleg el is törhetnek, a testnövekedés aránytalanná válik (fej relatív nagyobb), a hát vonala nem szépen ívelt, hanem hajlott és púpos, a medence belső átmérője beszűkül (ami nőstényeknél később szülési nehézséget okoz). Állatorvos írhat fel kalciumtablettát vagy más kalciumpótló készítményt, de jó hatású a tejtermékek (tej, túró, sajt) adása, valamint körülbelül 2-3 hónapos kor után főtt csirkenyak összetörve vagy egészben. A kölyköknek készített macskatápokkal történő etetéssel teljesen megelőzhető az angolkór kialakulása.
Agyhártyagyulladás
Baktérium okozta fertőzés, amelyet seb vagy tályog (például középfülben) indukálhat. Tünetei: magas láz, dülöngélés, izomrángások. Ha sikerül korán felismerni a betegséget és megkezdődik a kezelés, akkor jó esély van a gyógyulásra, de a görcsös izomrángások fellépése után az a leghumánusabb, ha elaltattatjuk a cicát.
Cukorbetegség
Inzulinhiány okozza, szerencsére nem gyakori, de ugyanolyan "civilizációs" betegség, mint az embereknél. Túltáplált macskáknál fordulhat elő, esetleg egyes gyógyszerek hosszan tartó adagolása után. Tünetei: olthatatlan szomjúság, nagy mennyiségű vizeletürítés, fokozott étvágy, lesoványodás, borzolt, ápolatlan szőrzet, szürke hályog kialakulása. Kezelését állatorvos végzi tabletták és inzulininjekció adásával. A macska fogékonnyá válik a fertőzésekkel szemben
Betegségre utaló tünetek:
Az étvágytalanság, az abnormálisan nagy pihenésigény, túlzott szomjúság, hasmenés mind-mind vészjelek A cica normális testhőmérséklete 38-38,5°C
A macskák fertőző betegségeit okozó vírusok és baktériumok nagyon elterjedtek, ezért az ilyen típusú betegségek esetében a megelőzésre kell a legnagyobb figyelmet fordítani. Ez azért is fontos, mert számos betegség következményét gyógykezeléssel már nem lehet megszüntetni.
Panleukopenia és Feline Viral Rhinotracheiti
Fertőző gyomor-, és bélgyulladás, valamint a macskafélék orr-, légcsőhurut vírusa. Közvetlen és közvetett módon is terjednek. Kialakulásuk gyors, általában lázzal, hányással járó fertőző betegség, legtöbbször halálos. Lappangási ideje 4-5 nap. Heveny esetekben nagyfokú elesettség, magas 41-42 C fokos láz, gyakori hányás, majd hasmenés és ezek következményeként súlyos kiszáradás alakul ki. A bőr rugalmatlan, ráncokba emelhető. Fiatal macskák a betegség heveny formájában gyakran már azelőtt elpusztulnak, mielőtt a hasmenés kialakulna. Első oltás 8 hetes korban.
Leucosis (Felv)
Macskafélék leukémiája. A nyirokrendszer rákját okozza. Közvetlen érintkezéssel terjed, nyállal, vérrel és nemi úton terjedő, gyakori vírusos betegség, melyre hosszú lappangási idő jellemző. Súlyos, mindig halálos betegség. Csökken az immunrendszer erőssége, előrehaladott állapotban gyakran másodlagos betegségek jelennek meg. Gyógyíthatatlan, megfelelő védekezés ellene a megelőzés. Negatív vérteszt után, első oltás 10 hetes korban.
FIP
Macskafélék fertőző hashártyagyulladása. Elsősorban hasüregi fertőzést okoz, de megtámadhatja a májat, a vesét, az idegrendszert és az agyat is. Főleg három évesnél fiatalabb állatokra veszélyes. Szintén vírus okozta, emberre veszélytelen. Két fajtája létezik, a nedves változatnál a kór előre haladtával a hasüregben folyadék gyűlik fel. A száraz változatnál ez a tünet nem jelentkezik, helyette szem- és idegi betegségek figyelhetőek meg. Általános az étvágytalanság, hasmenés és a súlyvesztés. A FIP az esetek 95%-ában halálos. Negatív vérteszt után, első oltás 16 hetes korban - bár erről a védőoltásról, pontosabban a hatásosságáról, az állatorvosok között is megoszlanak a vélemények.
Veszettség
Ez a legveszélyesebb, állattól kapható betegség. Nagyon fertőző, a beteg állat nyálával terjed. Mindig halállal végződik. Elsősorban kijáró macskáknál fontos, de külföldre történő utazáskor elengedhetetlen. veszettség főbb tünetei: nyálzás, lógó állkapocs, széjjeltérő kancsalság (strabismus divergens), viselkedészavar (agresszió), kóborlási hajlam, emészthetetlen tárgyak (kő, kavics, fadarab) lenyelése, majd nyelészavar, nagyon jellegzetes rekedtté váló hang (a hangszálakat ellátó ideg bénulása miatt), víziszony (hydrophobia). A vadon élő állatokra a szokatlan szelídség jellemző, de bármilyen ingerhatásra előtörhet belőlük az agresszivitás. Első oltás 12 hetes korban.
FIV
Macskafélék szerzett immunhiányos betegsége. Hasonló az ember AIDS-vírusához, de csak macskákat fertőz. Világszerte elterjedt macskabetegség, amely lesoványodással, a nyirokcsomók duzzanatával és vérszegénységgel jár. Nyállal terjed, védőoltás ellene nincs. Hosszú lefolyású betegség. A leukózishoz hasonló, tüneteiben, a terjedés módjában azonos betegség, főleg a verekedő kandúrok karmolásaival kerül egyik egyedből a másikba. Gyógyíthatatlan, tünetek gyakran évek múltán, öregebb korban vagy más betegségek folyamán jelentkeznek. A tenyésztésbe vett állatoknál elengedhetetlen a negatív teszt, mely vérvétellel állapítható meg. A gyógykezelés tüneti, illetve a szövődmények megelőzésére szolgál (antibiotikum, gyulladáscsökkentő, roboráló szerek) és csupán az állat életének meghosszabbítása érhető el vele.
HCM
Szívizom elfajulás. Bármely korban felléphet. Oka lehet veleszületett szívbetegség, de okozhatja vírusfertőzés, autóallergia, mérgek és a taurin hiánya is. Ultrahangos vizsgálattal kimutatható, melyet érdemes 1 éves korban, és utána 2 évente elvégeztetni. Jellemző az étvágytalanság, levertség, apátia. Gyakori tünet a vérkeringés elégtelensége.
PKD
Policisztás veserák. Dominánsan öröklődik. Az elváltozás lényege, hogy a beteg állat veséjében, de esetenként más szerveiben (például a májban) a megszületéstől fogva ciszták figyelhetők meg. A betegség leggyakrabban perzsa macskákban, ritkábban egzotikus és brit rövid szőrűekben, perzsa keverékekben fordul elő, de egy-egy esetben más fajtákban is megfigyelték. A betegség enyhébb formája nem mindig okoz klinikai tüneteket, az állat életét nem veszélyezteti és nem is rövidíti meg. Azonban súlyos, kiterjedt elváltozás esetén veseelégtelenséghez és akár elhulláshoz is vezethet. Védőoltás ellene nincs. Ultrahangos szűréssel lehet megállapítani, hogy a macska fertőzött-e.
Aujeszky-féle betegség ( álveszettség)
A betegség és a veszettség tünetei nagyon hasonlóak. A macska viselkedése megváltozik, nyelési nehézségek, a fej izmainak bénulása, és dührohamok jelentkeznek. Gyógyíthatatlan, halálos, fertőző betegség. Lappangási ideje nagyon rövid, csupán néhány nap. A macska nyers sertéshús elfogyasztásával fertőződik. Védőoltás ellene nincs.